LOADCELL MODÜLÜ

PLC Paylaşım Platformu
muratdenktas

LOADCELL MODÜLÜ

Mesaj gönderen muratdenktas » 31 Ara 2015, 01:47

Merhabalar,
FATEK ürünleriyle ilk defa uygulama geliştiriyorum.
Elimde FBS-20MA PLC ve FBs-1LC loadcell modülü var. PLCnin sağ genişleme portuna loadcel modülünü bağladım ve 24 Volt beslemesini PLC'nin 24 V çıkışından yaptım. PLC ile temel uygulamaların birçoğunu gerçekleştirdim fakat I/O Konfigrasyon kısmında Loadcell modülü ile ilgili kısmı göremiyorum. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Ayrıca sağ veya sol kenara bağlayabileceğim loadcell modül sayısı kaçtır.

İyi çalışmalar diliyorum.

Murat DENKTAŞ

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Re: LOADCELL MODÜLÜ

Mesaj gönderen Teknik3 » 31 Ara 2015, 11:56

Merhabalar ,
Fatek Plc'lerde loadcell modülü için Winproladder versiyonu 3.22 ve üzeri olması gerekmektedir. Ayrıca PLC OS versiyonunuzun 4.72 ve üzeri olması gerekiyor. Eğer emin değilseniz aşağıdaki linklerden anlatımlı olarak indirebilirsiniz.Fatek Plc'lerde loadcell uygulamaları için 1HLC , 1LC ve 2LC loadcell modüllerini kullanabilirsiniz.
1HLC sol tarafa takılabilen ve her bir cpu için 1 adet kullanılan modüldür. 1LC ve 2LC modüller ise Plc'nin sağına takılabilen ve maximum 16 adet (1LC +2LC) kullanılanılabilen modüllerdir..
İyi Çalışmalar..

Fatek OS Update 4.78 (Anlatımlı)

[Linkleri görüntülemek için forumumuza üye olmalısınız]

Winproladder 3.24

Örnek Program

muratdenktas

Mesaj gönderen muratdenktas » 31 Ara 2015, 13:03

İlginize çok Teşekkür ederim,
Ben PLC programlama editörünün Türkçe versiyonunu kurmuştum. İngilizce versiyonunu kullanınca loadcell konfigürasyon ayarları geldi. Anlaşılan Türkçe versiyonunda yok.

muratdenktas

Mesaj gönderen muratdenktas » 03 Oca 2016, 21:57

Merhabalar,

FBs_1LC Modülünü otomatik paketleme makinesinde kullanmayı düşünüyoruz. Şuan ön çalışmalarını yapıyoruz. Loadcell modlü ile ilgili bazı sorularım olacak.
1-Modlle ilgili tüm yapılandırma Span CH0,Scan Rate ve Times of Avarage ayarlarındanmı ibaret. Mesela bağlayacağımız loadcelin kapasitesi veya filitre ayarları gibi ayarlar var mı.
2.Loadcelden hızlı cevap alabilmek ve mekanik titreşimlerden en az etkilenmek için en uygun ayar nasıldır.
3-Loadcell modülünü PLC'nin 24 V çıkışından beslemenin sakıncası var mıdır.
4-FBs-1HLC modülü(Sol Taraf) sadece 1 adet mi kullanılabiliyor.

Murat DENKTAŞ

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik2 » 04 Oca 2016, 11:50

Merhabalar Murat Bey,
Öncelikle maalesef Türkçe versiyonda bu tip çeviriden kaynaklı sorunlar olabiliyor. O yüzden lütfen İngilizcesini tercih edin. Sorularınıza gelecek olursak.

1-Modlle ilgili tüm yapılandırma Span CH0,Scan Rate ve Times of Avarage ayarlarındanmı ibaret. Mesela bağlayacağımız loadcelin kapasitesi veya filitre ayarları gibi ayarlar var mı.
-Yük hücresini alırken taşıyacağı max yük önemlidir. Loadcell modülü için önemli değildir. Filtrede kendisi zaten girişlerinde sahiptir bir ayar gerektirmeden kullanıma hazırdır.

2.Loadcelden hızlı cevap alabilmek ve mekanik titreşimlerden en az etkilenmek için en uygun ayar nasıldır.
-Bu sorunun cevabı tamamen projenize göre değişir. Ancak genellikle 30Hz Scan rate ve 8 Times Of Avarage seçilir.
Span CH0 : Loadcellinizin üstünde yazan ohm veya mV bilgisidir. Ölçeceğiniz ağırlık skalasına göre değişir. Doğru seçilmelidir.
Scan Rate : Okuma sıklığıdır. 30Hz yapılırsa burası saniyede 30 örnek okursunuz.
Times of Avarage : Ortalama işlemi yapar. Burası eğer 8 seçilirse okunan 8 örneğin ortalamasını size gösterir. Mekanik sorunları bu şekilde gizlenir.

3-Loadcell modülünü PLC'nin 24 V çıkışından beslemenin sakıncası var mıdır.
Hiçbir sorun yaşatmaz. Hatta gürültülü 24V olan sistemlerde PLC'den alınması önerilir.

4-FBs-1HLC modülü(Sol Taraf) sadece 1 adet mi kullanılabiliyor.
Evet Sola haberleşmeli olduğu için 1 tane takılabilir maksimum.

muratdenktas

Mesaj gönderen muratdenktas » 04 Oca 2016, 16:58

Desteğiniz için çok teşekkür ederim,
Sizlerin sağladığı bu teknik destekler, ürünlerinize olan ilgiyi de artırmaktadır.
İyi çalışmalar diliyorum.

mtugur

Mesaj gönderen mtugur » 14 Mar 2016, 19:08

Merhaba
Bir konuda sıkıntı yaşıyorum. Fbs-40MA plc ye iki adet tek smile loadcell modülü bağladım. IO Konfigürasyon kısmından sırasıyla R1000 den başlayarak adreslemelerimi verdim. Kullandığım cihaza ve istediğim filtremeye göre ayarlarımı yaptım kaydettim. 2. REsimde gösterdiğim gibi. Sonra Program yüklemesini yaptım. Ama loadcell den herhangi bir değer okuyamadım. Online modda IO Konfigürasyona baktığımda resim 1 deki gibi tüm ayarlamalar silinmişti. Tekrar online modda aynı ayarlamaları yaptığımda adreslemede çakışma diye bi hata verdi. Sizin gönderdiğiniz gibi R0 dan başlayarak verdiğimde online modda adreslemeleri kabul etti ve değer okumaya başladım. Ama yinede proje üzerinde çalışma yapınca bu adreslemelerde siliniyor. Bizim yanlış yaptığımız birşey mi var. Bu konuya açıklık getirir misiniz. Sizin verdiğiniz linkteki dosyayı indirip açtığım zamanda bu adresleri göremiyorum.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik3 » 15 Mar 2016, 09:58

Merhabalar ,
Bu şekilde hata almanızın sebebi kullandığınız registırların daha önce programda kullanılmış
olmasından kaynaklanıyor.Öncelikle Plc'nizi clear(PLC sekmesinde) yapın ve programınızı tekrar açarak loadcell
ayarları için I/O Configiration'a girin ve adres çakışması olmayacak şekilde registırları atayın ve
programınızı tekrar plc'ye yükleyin.
İyi Çalışmalar..

mtugur

Mesaj gönderen mtugur » 15 Mar 2016, 12:18

PLC yi kutusundan açtığım hali ile sadece loadcell konfigürasyonu yapıp yükledim. Ayrıca verdiğim adresleride kullanılıyor olarak göstermiyor program. plc içinde fabrika ayarlarında o adresler kullanılıyor olsa bile offline moda geçtiğimde neden ayarlarımın silindiğini anlamadım. Ben herhangi bir şekilde ona programımda değişiklik yapma izni vermedim. Sizin gönderdiğiniz örnek dosyayı açtığımda da adresleri göremediğimi söylemiştim. Bu konuda da bir açıklama yapar mısınız. Programını hazırladığım projelerde daha sonra bu şekilde bir adres ve ayar silinmesi ile karşılaşacak mıyım veya programı başka bir pc de açtığımda?
Teşekkürler, kolay gelsin.

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik2 » 15 Mar 2016, 12:47

Merhabalar,
İçerisinde hiç program olmayan (Clear PLC yapılmış) bir PLC'de R1000 ve 1050 arası kullanılarak test edildi. Silinme gibi bir sorunla karşılaşılmadı. Daha önceden de belirtildiği gibi lütfen adres çakışması varmı kontrol edin. ve kullanılmayan bir alan kullanın eğer emin değilseniz D adreslerini de kullanabilirsiniz R yerine. Örnek program aşağıdadır. İyi çalışmalar...
Örnek.rar
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

bisson

Mesaj gönderen bisson » 10 Eyl 2022, 10:22

Merhaba,
Yeni aldığım FBs-20MCT2-AC ve FBs-2LCH cihazlarını programlayıp bir tartım mekanizması yaptım. Online da hiç sıkıntı olmadan tartım sistemi çalıştı ancak enerjiyi kesip tekrar verdiğimde Loadcell konfigürasyonu kayboluyor. Tekrar bağlanıp yaptığımda çalışıyor enerji kesildiğinde yine gidiyor. Registerlerin çakışmadığına eminim. Fatek OS Update 4.78 gerekli ise download link paylaşır mısınız rica etsem.

İyi çalışmalar dilerim.

bisson

Mesaj gönderen bisson » 10 Eyl 2022, 10:22

Merhaba,
Yeni aldığım FBs-20MCT2-AC ve FBs-2LCH cihazlarını programlayıp bir tartım mekanizması yaptım. Online da hiç sıkıntı olmadan tartım sistemi çalıştı ancak enerjiyi kesip tekrar verdiğimde Loadcell konfigürasyonu kayboluyor. Tekrar bağlanıp yaptığımda çalışıyor enerji kesildiğinde yine gidiyor. Registerlerin çakışmadığına eminim. Fatek OS Update 4.78 gerekli ise download link paylaşır mısınız rica etsem.

İyi çalışmalar dilerim.

Not: FBs-2LCH modülünü FBs-1LC ile değiştim yine aynı. Enerjisini kesip tekrar verince ölçüm işlevini gerçekleştirmiyor.