TowerPro Servo kontrolü

PLC Paylaşım Platformu
chainman

TowerPro Servo kontrolü

Mesaj gönderen chainman » 27 Tem 2016, 13:52

Merhabalar;

FBs-20MCT2-AC model numaralı PLC kullanıyorum. Bu PLC ile TowerPro(model farketmez) markalı bir servo motor kontrol etmek istiyorum.
Forumda ve Youtubede anlattığınız yöntemleri denedim ama olmadı.
Mesela X0 girişi aktif olduğunda motor 45 derece hareket etmesini sağlamaya çalışıyorum.. vs.

Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Saygılar..

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Re: TowerPro Servo kontrolü

Mesaj gönderen Teknik3 » 27 Tem 2016, 15:48

Merhabalar ,
Plc'nizde yüksek hızlı çıkış olarak hangi çıkışları kullandınız ?
Start sinyali verdiğinizde çıkışlardan pulse bilgisi okuyabiliyormusunuz ?
Aşağıdaki tabloda pulse bilgisi okuma registırları verilmiştir.
Eğer pulse bilgisi okuyabiliyorsanız plc programınız ile ilgili bir problem olmadığını gösterir.
Pulse bilgisi okuyamıyorsanız aşağıdaki linkden ilgili örnekleri inceleyebilirsiniz.
İyi Çalışmalar..

[Linkleri görüntülemek için forumumuza üye olmalısınız]
servo regıstır.PNG
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

chainman

Mesaj gönderen chainman » 02 Ağu 2016, 13:16

Merhabalar;

Söylediklerinizi dikkate alarak basit bir DC motor üzerinde denemeler yaptım ve olumlu sonuç aldım.
Benim niyetim max 180 der. dönebilen towerpro servo motora açı vermek. Sorularınızı cevaplayacak olursak,
1. Y0 çıkışını kullandım.
PLC C0 pinine gnd bağladım. Bu sebepten ötürü y0 pinini dc motorun bir ucuna, diğer ucuna da +24 pinine bağladım. Register ayarlarından istediğim değerleri (puls/zaman) girerek motora yön verebildim. Bu demek oluyor ki plcyi doğru çalıştırabildim. Tek sıkıntım örn. 100'den 5000 konumuna git dedim ve tekrar 100 konumuna gönderdiğimde motor statoru bir önceki 100 konumuyla aynı yerde durmadı, arada açı farkı vardı.
Bu sorun belki benim yanlış bağlantı yapmamdan, belki arada bir sürücü kullanmamamdan kaynaklanıyor olabilir.
Bu konu hakkında detaylı görüşlerinizi alabilirsem sevinirim.

2. Start verdiğimde çıkış bilgisi okuyabiliyorum.

Son olarak merak ettiğim bir kaç konu var.
1. PWM sinyalle sizin PLC'de motor döndürmenizi sağlayan PULS aynı şeyler değil mi? PULS ile motor döndürmek sözünü anlayabilmiş değilim.
2. Standart küçük bir DC motoru ve TowerPro servo motoru Arduino ile başarılı bir şekilde döndüre biliyorum. Hatta tower pro servoya açıyı çok rahat verebiliyorum.
DC motor için L298N tipi küçük bir sürücü devresi kullandım. Bu sürücüde motoru frenlemek için veya yönünü değiştirmek için 2 pin mevcut. Bu iki pinin birine lojik 1 diğerine 0 verdiğimde motor bir yönde dönmekte. İkisine birden lojik 1 verdiğimde motor kendini frenlemekte.
PLC'de de bu mantığı yapabilir miyiz? Bu sürücüyü kullanarak frenleme vs. olabilir mi?
Belkide benim DC motorda aynı konumda motoru durduramamın sebebi de budur. Ama bunu PLC de nasıl yapabileceğimi bilmiyorum.

Görüşlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Sizlerin görüşleri neticesinde ben araştırmalarıma devam edeceğim.

Saygılar..

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik2 » 02 Ağu 2016, 13:44

Merhabalar,
Büyük bir ihtimal bir yanlış anlaşılma olmuş. Kısaca durumu açıklamak gerekirse,

Pulse(Otomasyon Servo): Döndürülmek istenen açı kadar adedi değişen aynı uzunlukta "1 ON" yollamaktır. Yani örnek vermek gerekirse bir turu 1000 pulse olan bir step motoru 180 derece döndürmek için 500 pulse yollamanız gerekir. Bu Pulse sisteminin temel taşıdır. Tetiklerin boyları değişmez ve sabittir.

PWM (Oyuncak Servo): Döndürülmek istenen açı kadar "1 ON" uzunluğu değiştirilir. Yani sizin toplamda sinyal uzunluğunuz 100ms ise bu 100ms'yi 50ms "1 ON", 50ms "0 OFF" yaparsanız servonuz 180 derece döner. 25ms "1 ON", 75ms "0 OFF" yaparsanız 90 derece döner

İkisi farklı şeylerdir. Sizin kullanmanız gereken fonksiyon 139 HSPWM fonksiyonudur. Açıklamalı dökümana aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. İyi çalışmalar...

[Linkleri görüntülemek için forumumuza üye olmalısınız]