X2 Base 7 HMI Serial Port ile bilgisayardan program yükleme

Operatör Panelleri Paylaşım Platformu
brkers

X2 Base 7 HMI Serial Port ile bilgisayardan program yükleme

Mesaj gönderen brkers » 08 Ağu 2023, 14:12

Merhaba, ürettiğimiz makinelere uzaktan bağlanmak için daha önce kullandığımızdan daha farklı bir yol üzerinde çalışyorum. Serial haberleşme ile bağlanan cihazlar, uzak PC'ye takıldığı zaman VPN ve birkaç ufak yazılım sayesinde uzak PC'den kendi bilgisayarıma bağlanmış gibi algılatıp PLC programını düzenleyebiliyorum. Ancak bu işlem sadece USB üzerinden Serial bağlantıda işe yarıyor. PLC'lere bu şekilde erişebiliyorum ancak Ethernet ile bağladığımız ix panelleri bu yöntem ile bağlayacak program bulamadım. Aklımdan geçen ise, Beijer HMI'ler üzerindeki serial portları kablo ile USB'ye dönüştürüp bu cihazları bilgisayardan programlayabilir miyim ? Eğer bu mümkünse bilgisayar Serial bağlantılı cihaz olarak algılayacağı için uzak bilgisayara HMI cihazı serial USB ile bağlayıp bunu kendi bilgisayarıma doğrudan köprüleyerek buradan programı değiştirebilirim.

Biliyorum çok daha kolayca uzak bilgisayarı görüntüleyerek de bu iş yapılabilir ancak birkaç güvenlik sorunu yaşadığım için karşı taraf hiç programa ulaşamadan doğrudan kendi bilgisayarımda müdahale etmek istiyorum, teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Re: X2 Base 7 HMI Serial Port ile bilgisayardan program yükleme

Mesaj gönderen Teknik2 » 09 Ağu 2023, 09:09

Merhaba,
Kullandığınız PLC marka model nedir ? Panel üzerinden PLC'ye erişerek program yüklemek mi istiyorsunuz ? Örneğin Fatek plc kullanıyorsanız panelin "smile" özelliği ile panel üzerinden PLC'ye erişebilriisniz. Paylaştıgım dökümana bakabilirsiniz.
iX Serisi panel kullanıyorsunuz sanırım. iX serisi panellere seri porttan program yükleme yapamazsınız. Panele"Remote Access" ile uzak erişim sağlayabilirsiniz. Panel ile aynı ağ içerisindeyseniz Remote Access aktif etmeniz yeterli. Farklı ağlardaysanız port yönlendirme yapmanız gerekiyor. Paylaştığım linkteki videoyu inceleyebilirsiniz. İyi çalışmalar.

https://www.youtube.com/watch?v=KMKEi2vusOc
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

brkers

Mesaj gönderen brkers » 09 Ağu 2023, 10:13

Teşekkür ediyorum yanıtınız için, Fatek Plc kullanıyorum ancak amacım plcye HMI üzerinden program yüklemek değildi. Sadece istediğim, uzak bilgisayarın ethernet girişine bağladığımız ix paneli kendi bilgisayarımda görmekti.

Ancak cevabınız içinde bir cümle sanırım sorunu çözüyor. Aynı ağda iken ix Panele program yüklemek mümkün ise, zaten bu sorunu radmin vpn ile çözerek uzak ağa Lan bağlantısı kurabiliyorum. Henüz denemedim ama sizi yanlış anlamadıysam, vpn ile uzaktaki bilgisayarın yerel ağına girdikten sonra sanırım ix paneli kendi bilgisayarım da görecek. Eğer öyle ise uzaktan kendi bilgisayarıma bağlı gibi program yükleyip okumak mümkün görünüyor.

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik2 » 09 Ağu 2023, 12:01

Evet, Remote Access özelliği ile, panel ile aynı ağa bağlı bilgisayarınızdan uzak erişimle program yükleyebilirsiniz.