fatek plc de master control

PLC Paylaşım Platformu
gurolerguden

fatek plc de master control

Mesaj gönderen gurolerguden » 03 May 2014, 00:49

Merhaba
Fatek PLC de programlamaya yeni başladım
master control döngüsü hakkında bilgi verirmisiniz
Dökümanlarda ki açıklamalar yetersiz geldi

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Re: fatek plc de master control

Mesaj gönderen Teknik2 » 05 May 2014, 10:16

Kusura bakmayın sorunuzu tam olarak anlayamadık. Master Kontrol derken main programdan mı bahsetmektesiniz veya PLC çalışma mantığından mı?

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik3 » 06 May 2014, 14:58

Aşağıdaki linkteki örnek eğitim demolarından başlamanızı tavsiye ederim.
[Linkleri görüntülemek için forumumuza üye olmalısınız]

Ayrıca Fatek plc ladder mantığıyla çalışmaktadır. Tarama soldan sağa ve yukarıdan aşağıya olacak şekilde işlemektedir. Örnek demoları açınca en üst satırlarda açıklamaları mevcuttur. Ancak View menüsünden aşağıdaki resimde gösterilen açıklama satırlarını aktif hale getirmezseniz yazıları göremezsiniz. Açıklama satırını aktif hale getirin ve her demonun üst satırındaki açıklayıcı bilgileri okuyarak demoları inceleyebilirsiniz.
Diğer resimde gösterildiği gibi önce simülasyon sonrada plc run yaparak plc olmadan da denemeler yapabilirsiniz.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

gurolerguden

Mesaj gönderen gurolerguden » 11 May 2014, 02:50

sorumu şöyle yenileyeyim

Fonksiyon komutlarında yazan MC ve MCE komutları ile ilgili bilgi istemiştim.
Yaptığımız otomasyondan örnek vermek gerekirse start butonuna bastığımızda ilk s1 s2 s3....gibi sensörlerin devrede yada devre dışı olup olmadığını bu döngü ile kontrol edebilirmiyim.

Teşekkürler

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik3 » 12 May 2014, 15:19

Merhaba,
MC ve MCE komutlarını aşağıdaki resimdeki programa göre özetlemek gerekirse, M0 kontağı aktif olduğunda MC ile MCE arasındaki program bölümü çalışacaktır. Fakat siz eğer M0 kontağını aktif etmediğinize bu arada kalan bölümü çalıştıramazsınız. Şöyle düşünün bir evin içine girdiniz ve içeride kapısı kilitli bir oda var. Eğer siz bu odanın kapısını açmazsanız içeride ne oturabilirsiniz nede televizyon izleyebilirsiniz. Bu kapıda M0 kontağıdır.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik3 » 12 May 2014, 15:21

Benim size tavsiyem daha önceki mesajımda belirttiğim gibi temel örnekleri incelemenizdir. Bu yoldan giderseniz eğer daha kolay öğreneceğinizi düşünüyorum.
İyi çalışmalar.

gurolerguden

Mesaj gönderen gurolerguden » 17 May 2014, 13:56

Sayın yetkili

M1924 rölesi ilgili detaylı bir açıklama ve örnek ile

114-z wr ile ilgili açıklama rica ediyorum

saygılarımla

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik3 » 20 May 2014, 09:44

Merhaba,
M1924 rölesi bir ilk taramada bir kere çıkış veren bir röledir.
114.z-wr komutu ise Zone write yani bölgesel yazma anlamına gelen bir komuttur. Örneğin Y0 ndan itibaren 10 çıkışı aktif etme, yada resetleme gibi bölgesel bir işlem yapmada kullanılır. Yada örneğin R0 dan itibaret 20 tane register değerini sıfırlama gibi işlem yapılabilir. Bu tür uygulamalarda kullanılır.