word tag bitlerine erisim

Operatör Panelleri Paylaşım Platformu
mekatronixxx

word tag bitlerine erisim

Mesaj gönderen mekatronixxx » 07 Şub 2014, 11:49

Bir projemizde beijer hmi kullaniyoruz . Word olarak atadigim taglarin bitlerine erismek istiyorum fakat siemensteki gibi wordun bitine tanimlayamiyorum objeyi.

Ornek veriyorum butona basildiginda word olan tagimin 1. Bitini aktif etmek istiyorum, boyle bir ozellik olmasa dahi buna script yazmam mumkunmu ? C# ta boyle bir calisma yapan arkadas varmidir acaba ? Simdiden tesekkur ederim..

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Re: word tag bitlerine erisim

Mesaj gönderen Teknik2 » 07 Şub 2014, 15:03

Merhabalar
iX serisi birçok PLC'de zaten .x şeklinde register yazımını desteklemektedir. Mesela Fatek PLC'den örnek vermek gerekirse, R0.0 dediğinizde R0 registerının 0. bitine erişebilirsiniz. Adresleme ile ilgili daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkten erişebilirsiniz...

[Linkleri görüntülemek için forumumuza üye olmalısınız]

mekatronixxx

Mesaj gönderen mekatronixxx » 07 Şub 2014, 16:02

Ilginiz icin tesekkur ederim oncelikle ;

Sorunumu tam olarak anlatamadim sanirkm , soyleki ; projemde tag kalabaliligini onlemek icin birbiri ile bagintili taglarimi teker teker bool olarak tanimlamak yerine word olarak bir tag tanimlayip buton , gosterge vb. Objeleri bu taga baglamak istiyorum. Bunun icin script yazdim beijerde ; butona basildigi taktirde eger ilgili tagin 1. Bitindeyse butonum sayisal olarak "1" degerini gonderiyorum , eger 2. Bitindeyse "2" degeeini gönderiyorum ve ilgili bit setleniyor. Fakat bu cok kullanisli olmadi...

Yani ekrandaki bi ledi tagin 1. Bitine , butonu ayni tagin 2. Bitine vb.. baglama sansim varmi ? Biraz karisik oldu sanirkm ama anlatabilmisimdir ins.

Tekrat tesekkur ederim, kolay gelsin.

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik2 » 07 Şub 2014, 18:55

Merhabalar
Yapabileceğiniz 2 yöntem var. 1 script ile if kalıbı uygulayabilirsiniz. 2 şu anda sizin yaptığınız yöntem. Malesef daha kolay yöntemi bulunmamaktadır. tag sayısını azaltmak için çok kullanılan bir yöntemdir ancak script ile 1. biti set yapmak için 2 eklemek, reset yapmak için 2 çıkarmak bir sonraki versiyona kadar en uygun yöntem olarak gözüküyor. İyi çalışmalar...

korfez

Mesaj gönderen korfez » 18 Şub 2014, 14:10

Acaba internal tagları nasıl ve nereden oluşturabilirim. Bir örnekle açıklarmısınız.

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik2 » 18 Şub 2014, 15:08

Merhabalar korfez,
Cihazın internal tag'leri derken neden bahsetmektesiniz?
1. System taglerinden bahsediyorsanız iX Developer içerisinde Tags => Add => Add System Tags dediğiniz anda ulaşabilirsiniz.

2. Panel için Taglerden bahsediyorsanız controller karşılığına birşey yazmazsanız eğer zaten o internal tag olacaktır ancak unutmayın. Panelin hafızasında tutma özelliği yoktur yani panel açılır kapanırsa içindeki veriler yok olacaktır.

3. Bir başka kontrollör olarak Demo PLC eklerseniz artık D serisi int16 için M serisi bit için kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar...
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

mekatronixxx

Mesaj gönderen mekatronixxx » 18 Şub 2014, 15:49

Merhabalar ;

Sorum aslinda tag eklemek degildi ama yanlis anlasildi sanirim. En kisa tabiriyle sorunum ornegin ;

Ekrandaki bir objenin "integer" olarak tanimladigim bir degiskenin istedigim herhangi bir bitinin 1olmasi sonucu gorunmesi mesela.

" if (tanimladigim herhangi bir int formatinda tag) 2.biti 1 ise objeyi visible yap " gibi.

korfez

Mesaj gönderen korfez » 18 Şub 2014, 17:23

Panel için olan tagları kast etmiştim.
Teşekkür ederim.

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik2 » 19 Şub 2014, 15:03

[quote="korfez"]Panel için olan tagları kast etmiştim.
Teşekkür ederim.[/quote]

Merhabalar korfez
Kusura bakma eğer yukarıdaki açıklama yetmediyse tam olarak ne istediğini belirtirsen çok sevinirim.

[quote="smile"]Merhabalar ;

Sorum aslinda tag eklemek degildi ama yanlis anlasildi sanirim. En kisa tabiriyle sorunum ornegin ;

Ekrandaki bir objenin "integer" olarak tanimladigim bir degiskenin istedigim herhangi bir bitinin 1olmasi sonucu gorunmesi mesela.

" if (tanimladigim herhangi bir int formatinda tag) 2.biti 1 ise objeyi visible yap " gibi.[/quote]

Kusura bakmayın tek bir register tag'inin bitlerine malesef uzun bir kod yazmadan erişemezsiniz. 2 yönteminiz var ya yukarıda da söylediğim gibi register'ın her bitini tag olarak gireceksiniz. DB0.DBX20.0 (Datablok 0'ın, 20. wordünün 0. biti) gibi yada bir döngü ile register'ı bitlere ayırakcasınız. Sonra'da işleme tabi tutacaksınız. detaylı bir örneği aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.İyi çalışmalar...

http://stackoverflow.com/questions/2249 ... value-in-c

gbulut12

Mesaj gönderen gbulut12 » 02 Mar 2017, 09:56

Merhabalar,
Birden fazla tagin durumuna göre bir objeyi visible true, false yapmak istiyorum. Ekran script bölümünde objenin visible kodunu yazabiliyorum ancak tags bölümündeki scriptte aynı kodu yazamıyorum. Farklı bir kod var mı?
Teşekkürler..

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik3 » 02 Mar 2017, 18:29

Merhabalar ,
Tag sayfası script bölümünden sayfada kullandığımız herhangi bir objeye erişemiyoruz.
Bunun yerine objeye dahili bir tag atayıp(INT16) bu tage diğer taglerden (INT olarak) değer tanımlar ve tag sayfası script bölümünde switch-case yapısını kullanırsanız bir objeye birden fazla aksiyon tanımlayabilirsiniz.
İyi Çalışmalar..

elmhilmi

Mesaj gönderen elmhilmi » 18 Ağu 2021, 11:36

merhaba,
bu konuda yeni versiyonlarda bir geliştirme var mı? yani PLC 'den aldığımız Word 'lerin bitlerini direk kullanabiliyor muyuz? yada bunu halen script ile mi yapmak durumundayız?
iyi çalışmalar...