İx Developer da veritabanı işlemleri

Operatör Panelleri Paylaşım Platformu
engineer42

İx Developer da veritabanı işlemleri

Mesaj gönderen engineer42 » 21 Eki 2015, 11:28

İyi günler

İx 7T F-2 panel üzerinde veritabanını açma veri kaydetme ve veri sorgulama gibi işlemler yapmak istiyorum. Nasıl ve nerden başlamam gerekiyor.

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Re: İx Developer da veritabanı işlemleri

Mesaj gönderen Teknik2 » 21 Eki 2015, 11:42

Merhabalar,
iX Developer 2.16 kullanıyorsanız eğer Windows CE içerisinde MS_SQL bulunmaktadır. Kendi c# komutlarını kullanabilirsiniz. Ancak iX 2.20 versiyonundan sonra SQLite veritabanına geçiyoruz. Beta versiyon olduğu için daha yayınlayamıyoruz malesef. SQLite ile ilgili kodlara aşağıdan ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar...
SQLFlexCel.rar
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

engineer42

Mesaj gönderen engineer42 » 21 Eki 2015, 13:39

İyi günler

Bana veritabanı işlemlerini adım adım anlatan bi doküman yada link verebilir misiniz? Galiba çok alakasız yerleri inceliyorum.

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik2 » 21 Eki 2015, 14:03

Merhabalar,
Yapmak istediğinizi anlatırsanız daha iyi yardımcı olabiliriz. İyi çalışmalar...

engineer42

Mesaj gönderen engineer42 » 21 Eki 2015, 14:15

yapmak istediğim uygulama aslında basit. Şöyle ki,

-Çalışma anında kullanıcı ve şifre tanımlayabileyim ve veri tabanına kaydedeyim. Daha sonra login olmak isteyen kullanıcı adı ve şifresini sorgulayarak kontrollerimi yapayım (Bunu Security ile de yapabiliriz galiba.)
-Çalışma sırasında istenilen anda sensörlerden load cellden okunan verileri zaman,kullanıcı adı gibi farklı parametreler ile veri tabanına kaydedeyim. İstediğim zaman veritabanında sorgulama yapabileyim.

Kısaca bu şekilde yapmak istediklerim. C# dilini temel seviyede biliyorum ancak panel konusunda daha yeniyim. Doküman ve videoları inceledim ancak pek aradığımı bulamadım.

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik2 » 22 Eki 2015, 08:49

Merhabalar,
Veritabanı olarak kullanmanıza ve zorlanmanıza gerek yok. Bunları zaten yapan 2 sistemimizde var.

Kullanıcı İşlemleri İçin Securty Kısmı:
[Linkleri görüntülemek için forumumuza üye olmalısınız]

Kayıt İşlemleri İçin Datalogger Kısmı :

engineer42

Mesaj gönderen engineer42 » 22 Eki 2015, 10:46

İyi günler,

Öncelikle çok teşekkür ederim. Security ile proje aşamasında kullanıcı tanımlayabiliyoruz. Peki çalışma anında kullanıcı tanımlamak istersek bunu nasıl yapabiliriz? Datalogger ile mesela veri kaydedebiliyoruz. Yine datalogger kullanarak kullanıcı adı ve şifre verilerini kaydetsem ve bunları sorgulasam doğru bir yol izlemiş olur muyum? Yoksa bununda daha kolay bir yolu var mı?

engineer42

Mesaj gönderen engineer42 » 22 Eki 2015, 12:59

Linkteki proje açılırken versiyon hatası veriyor. İx Developer 2.20 de oluşturulmuş. Bendeki sürüm 2.16. Rica etsem düzenleyebilir misiniz?

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik2 » 22 Eki 2015, 14:05

Merhabalar,
Öncelikle güvenlik ve datalogger sistemleri ayrıdır. Yani siz güvenlik ile ilgili kısımlara Security sekmesinden datalogger ile ilgili kısımlara Database ve datalogger sekmelerinden ulaşabilirsiniz. Bu iki sistemde kesinlikle birbirlerinden ayrıdır. Farklı bir kullanıcı panelden eklenebilir olmasını istiyorsanız aşağıdaki gibi bir buton yapmanız ve aksiyon tanımlamanız yeterli. İyi çalışmalar...
3.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.