X2base7 Bit kaydırma

Operatör Panelleri Paylaşım Platformu
donkartalo

X2base7 Bit kaydırma

Mesaj gönderen donkartalo » 10 Eki 2020, 10:19

Merhaba. X2 base 7 panel kullanıyorum. Bir buton koyup her basışımda plcden seçtiğim byteın sıfırıncı, birinici, ikinici, üçüncü bitlerine erişmek istiyorum. O an butonda seçili olan bit 1 diğerleri 0 olacak. Başka panellerde çok rahat yapabiliyorum bunu ama beijer panelde çözemedim hala. Bitleri okuyup butonun üzerindeki yazıyı değiştirebiliyorum ama butondan bitleri değiştiremiyorum. İlk defa beijer panel kullanıyorum yardımlarını bekliyorum. Bu arada codesys kullanıyorum.

Teknik4
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Re: X2base7 Bit kaydırma

Mesaj gönderen Teknik4 » 12 Eki 2020, 12:19

Merhabalar.
PLC deki bitlere teker teker ulaşma konusu ile ilgili olarakhttps://www.youtube.com/watch?v=vtQN5tV1adw bu linkteki videoyu inceleyebilirsiniz. Ancak her butona basıldığında bir sonraki bite geçmek için panelde script yazmanız gerekli. Bununla ilgili de size
WORD_ICINDE_BIT_ISLEMLERI.zip
bu orneği incelemenizi tavsiye ederim.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

donkartalo

Mesaj gönderen donkartalo » 13 Eki 2020, 11:08

[Linkleri görüntülemek için forumumuza üye olmalısınız] yazdı: [Linkleri görüntülemek için forumumuza üye olmalısınız]
12 Eki 2020, 12:19
Merhabalar.
PLC deki bitlere teker teker ulaşma konusu ile ilgili olarakhttps://www.youtube.com/watch?v=vtQN5tV1adw bu linkteki videoyu inceleyebilirsiniz. Ancak her butona basıldığında bir sonraki bite geçmek için panelde script yazmanız gerekli. Bununla ilgili de size WORD_ICINDE_BIT_ISLEMLERI.zip

bu orneği incelemenizi tavsiye ederim.
Merhaba
Bir byte'daki bitlere tek tek erişmek istiyorum. Butona her bastığımda bir sonraki bite geçmesini istiyorum. Bir buton düşünün her bastığımda x byteının x.1 ,x.2, x.3 ve x.4'üncü bitlerine gidiyor. üzerinde olduğu bit aktif olucak. 4'üncü bitten sonra tekrar 1'inci bite dönecek. Bu diğer ekranlarda var ve çok rahat erişebiliyorum. Beijer'da gerçekten sıkıntı oldu bu iş. Sadece script ile olur diyorsunuz. C# yazmaya çok hakim değilim. Yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik3 » 13 Eki 2020, 11:25

Merhaba,

Gönderilen örnek projeyi incelediniz mi? Beijer HMI'larda bahsettiğiniz özellik bulunmamaktadır. Bir adresin bitini set ya da reset etmek için gönderdiğimiz programı inceleyerek kendi projenizde uygulayabilirsiniz. Gönderilen projedeki BirOperations adlı script modülü kendi programınıza kopyaladıktan sonra ana sayfanın Script kısmını açarak BitOperations modülünün nasıl kullanıldığını inceleyebilirsiniz. Bunun dışında bir yöntem bulunmamaktadır.

İyi çalışmalar.

donkartalo

Mesaj gönderen donkartalo » 13 Eki 2020, 11:58

[Linkleri görüntülemek için forumumuza üye olmalısınız] yazdı: [Linkleri görüntülemek için forumumuza üye olmalısınız]
13 Eki 2020, 11:25
Merhaba,

Gönderilen örnek projeyi incelediniz mi? Beijer HMI'larda bahsettiğiniz özellik bulunmamaktadır. Bir adresin bitini set ya da reset etmek için gönderdiğimiz programı inceleyerek kendi projenizde uygulayabilirsiniz. Gönderilen projedeki BirOperations adlı script modülü kendi programınıza kopyaladıktan sonra ana sayfanın Script kısmını açarak BitOperations modülünün nasıl kullanıldığını inceleyebilirsiniz. Bunun dışında bir yöntem bulunmamaktadır.

İyi çalışmalar.
Tek biti kontrol edebiliyorum yardımınız için teşekkür ederim. Script kullanarak sıra ile istediğim bite gidebilir miyim?

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik3 » 15 Eki 2020, 09:40

Merhaba,

Evet sıra ile gidebilirsiniz tabi. Aşağıdaki linkte touchListBox ile bir örnek paylaştım o örneği sıralı gidecek şekilde uyarlayabilirsiniz.
[Linkleri görüntülemek için forumumuza üye olmalısınız]

İyi çalışmalar.