Panel döngü süresi

Operatör Panelleri Paylaşım Platformu
bAutomation

Panel döngü süresi

Mesaj gönderen bAutomation » 22 Şub 2021, 17:02

Merhabalar base 10 panel kullanıyorum. Bir fiziksel input değeri için döngü süresi ne kadar? İstediğim tepki süresini alamıyorum.
Bu input değerini bir smile aksiyonu içerisinde bir if else if yapısında kullanıyorum.
Bunun için bir çözüm yolu, püf noktası mevcut mu?

bAutomation

Re: Panel döngü süresi

Mesaj gönderen bAutomation » 22 Şub 2021, 17:07

if
else if
else if
else if
else if
else

Bu şekilde bir kullanım mevcut. 1-2 sn gecikme yaşıyprum

Teknik4
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Re: Panel döngü süresi

Mesaj gönderen Teknik4 » 28 Şub 2021, 14:14

Merhabalar plc ye bağlı Tag değişkenleri eğer ayarı değiştirmemiz ise plc tarafından 500 ms de bir güncellenir. Bu nedenle 500 ms altında herhangi bir tagin degisimini yakalayamazsiniz. Bunu dışında herhangi bir Tag değerini değiştirseniz bile bu anında plc tarafına aktarilmaz. Çünkü panel her Tag değişiminde plc tarafına yazmaz bunu yerine degisimleri hafızada tutar ve toplu olarak plcye yazar.

bir clik aksiyonu altına ıf elselerden oluşan bir yapıda çalışma süresi mili saniyelerin altındadır. Tabi bu süre ıf elseler içindeki komutlarin icra süreleri ile doğrudan bağlantılı bir biçimde artar.

Eger bu ıf else yapısı içinde bir Tag da değişim yapıp bu tagin etkilediği diğer bir tagdan veri okuyarak çalışan bir yapı kurmuş iseniz, yukarıda belirttiğim Tag değişiminin plc tarafına hemen yazilmamasindan kaynaklı olarak ıf else koydunuz istediğiniz gibi çalışmayacaktir.

Kodunuzu tamamını yada bir kismini burada paylaşırsanız daha uygun bir yöntem önerebilirim size.