Gelen yüzdelik bilgiyi, litre bilgisine çevirme.

Operatör Panelleri Paylaşım Platformu
fatih3734

Gelen yüzdelik bilgiyi, litre bilgisine çevirme.

Mesaj gönderen fatih3734 » 18 Ağu 2021, 16:10

İyi çalışmalar.
Projemde x2 Pro panel kullanıyorum. Depo seviye ölçümü için PLC'den yüzdelik bilgi geliyor. Ben bu bilgiyi numeric opje ile litre olarak nasıl gösterebilirim.
Mesela %100 değerde : 7000 litre olarak değer verecek.
2. olarak: iki farklı projem ve 2 farklı depo kapasitem var. 13 ton ve 7 ton. Yukarıda bahsettiğim olayı ikisinde de kullanmak istiyorum. Tek tip panel yazılımı ile bu işi nasıl yapabilirim. Kısaca bir ayar sayfam olacak, burada yapacağım ayar ile değer bilgisini panel hafızaya alıp o şekilde çalışacak.
Ayar olarak 13 Ton seçili ise, litre bilgisini 13000 litre, 7 ton seçili ise 7000 litre olarak vermesini istiyorum.

Veya ayar sayfası yerine numeric obje üzerine tıklayıp açılan menüden çarpan bilgisi girebilirsem, yine sorunum çözülmüş olur.
Her panel için ayrı yazılım yerine, tek yazılım ile panelden ayar yapmak istiyorum yani.
saygılarımla...

Teknik4
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Re: Gelen yüzdelik bilgiyi, litre bilgisine çevirme.

Mesaj gönderen Teknik4 » 19 Ağu 2021, 13:15

Merhabalar.

Normal şartlarda bu işlemi PLC tarafında yapmanızı öneririz. Doğrudan bunun için hazır Fonksiyon yada blokları mevcuttun. Ancak panel tarafında yapmak isterseniz Tag tanımlarında "Gain" diye bir kazanç değeri mevcut. Bu değere bir çarpan yazarak gelen yüzdelik değer litreye dönüştürülebilir. Ancak sizin ihtiyacınız tam olarak bu da değil. Siz gerektiğinde bu kazanç değerini yani toplam tank kapasitesini de ayarlanabilir yapmak istiyorsunuz. Bu şekilde bir işlemi yapmak için panel tarafında bir script yazmamız gerekli. Bunun için gerekli örnek projeyi ekte gönderiyorum.incelemenizi tavsiye ederim.
litre.PNG
script.PNG
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

fatih3734

Mesaj gönderen fatih3734 » 21 Ağu 2021, 22:09

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.
Vermiş olduğunuz örneği projemde uyguladım. Simülasyonda çok güzel çalışıyor. smile programı yüklediğimde seçmiş olduğum kapasite oranını hafızaya alır mı. Yoksa her açılışta kapasite seçimimi yapmam gerekiyor. Eğer bu şekilde olacaksa, kalıcı hafızaya nasıl aldırırım.
Saygılar.

fatih3734

Mesaj gönderen fatih3734 » 21 Ağu 2021, 22:28

Özür dilerim şimdi fark ettim Non-volatile seçeneği kalıcı hafıza için kullanılıyor değil mi.

Teknik4
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik4 » 22 Ağu 2021, 22:33

evet doğru non-volatile panel tarafında kalıcılık sağlar. Bu arada ek bir bilgi daha vereyim bir kontrolcüye bağlı taga non-volatile özelliği veremezsiniz. Bunun nedeni panel plc ye ilk bağlandığında varsayılan davranış plc den okumadır. Bu nedenle panel tarafındaki değer değişir. Eğer kalıcı yapmaya çalıştığınız değer bir kontrolcüye(PLC) ye bağlıysa bu tagı kalıcı bir adrese bağlamalısınız.