Türkçe karakter sorunu

Operatör Panelleri Paylaşım Platformu
erdiunal

Türkçe karakter sorunu

Mesaj gönderen erdiunal » 20 Ara 2021, 10:01

Merhabalar,
Görselde belirttiğim iki adet problemim mevcut.

1) String olarak plc'den veri çekip ekrana yazdırdığım "operatör" verisi türkçe karakterleri düzgün göstermiyor.
2) Ix developerda tarih saat verisini ekrana ekliyorum,görsel olarak problemsiz. Ancak ekran üzerinde tarih ve saat Amerikan stilinde gözükmekte.

Bu sorunlarla ilgili yardım rica ediyorum.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Re: Türkçe karakter sorunu

Mesaj gönderen Teknik2 » 20 Ara 2021, 10:47

Merhaba,

1) Kullandığınız controller nedir ? Eğer Siemens Plc kullanıyorsanız, haberleşme ayarlarında "String Format" Siemens olarak seçmeniz gerekiyor.
Eğer Siemens Plc kullanmıyorsanız, bu konu hakkında daha detaylı bilgi verir misiniz.

2) Panelin Saat-Tarih / Bölge ayarlarını yapmanız gerekiyor. Eğer panel Türkiye'de çalışacaksa, ekte bulunan resimdeki gibi yapabilirsiniz.
Türkiye +3'lük saat diliminde oldugu için (UTC +03:00) seçtim, Bölge olarak ise Fransada aynı saat diliminde oldugu için French seçeneğini seçtim. Bu şekilde düzgün çalışıyor.

İyi çalışmalar dileriz.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

erdiunal

Mesaj gönderen erdiunal » 20 Ara 2021, 12:06

Merhaba,
PLC ; OMRON NX102 1020 modeli. Ekte ayarlar sayfasının görselini'de gönderdim.
PLC programında online olarak string değerine baktığımda bütün karakterler normal gözüküyor. Ancak ekrana yazdırdığımda türkçe karakterler bozuk gözüküyor maalesef.

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik2 » 21 Ara 2021, 10:28

Merhaba,
Kullandığınız objenin ve adresin String Type olmasına, ve string size boyutuna dikkat edin. Hala sorun yaşıyorsanız,
Projenizi, Bektas.Yandiates@beijerelectronics.com mail adresine gönderirseniz inceleyebiliriz.

erdiunal

Mesaj gönderen erdiunal » 22 Ara 2021, 08:53

Merhaba,
Sorunu çözemedim maalesef. HMI dosyasını mail olarak Bektaş beye ilettim.
Kolay gelsin.