Script kullanarak PLC den atanan tag ile veri kaydını usbye aktarmak

Operatör Panelleri Paylaşım Platformu
eyupomer

Script kullanarak PLC den atanan tag ile veri kaydını usbye aktarmak

Mesaj gönderen eyupomer » 25 Nis 2022, 16:08

Merhaba, plcden aldığım verileri ekrana 3 adet buton ekleyerek usbye aktarabiliyorum. Birinci butonda database ve dataloggerı siliyorum. İkinci butonda dataloggerı aktif hale getirerek kayda başlıyorum ve üçüncü butonda dataloggerı durdurup usbye verileri csv formatında aktarıyorum.

Bu işlemlerin hepsi sırasıyla butonlara basılarak yapılabiliyor ancak ben bu işlemlerin otomatik olarak gerçekleşmesi için kullandığım butonların yerine program işleyişine uygun olarak YENI_DOSYA, YENI_KAYIT, KAYIT_BITIR tagleri kullanarak scriptte yazmaya çalıştım.

public partial class Tags
{
void YENI_DOSYA_ValueOn(System.Object sender, System.EventArgs e)
{
Globals.DataLogger1.Clear();
}
void YENI_KAYIT_ValueOn(System.Object sender, System.EventArgs e)
{
Globals.DataLogger1.Start();
}
void KAYIT_BITIR_ValueOn(System.Object sender, System.EventArgs e)
{
Globals.DataLogger1.Stop();
Globals.DataLogger1.Export();

}
Scriptte plcden gelen tagler aktifken datalogger kayıt yapıyor ve kaydı durduruyor ancak dataloggerı silmek ve dataloggerı export (dışa aktarmak) için kullanılan "Globals.Datalogger1.Clear" ve "Globals.Datalogger1.Export" komutlarını çalıştıramadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Re: Script kullanarak PLC den atanan tag ile veri kaydını usbye aktarmak

Mesaj gönderen Teknik3 » 27 Nis 2022, 10:32

merhabalar eyüp bey . Panelde Script kullanımı konusunda yol kat ettiğinizi görüyorum .

projedeki dataloggeri Script ile temizlemek için

Kod: [Linkleri görüntülemek için forumumuza üye olmalısınız]

Globals.DataLogger1.Clear(true); 
	// buradaki true Datalogger temizlenme işlemi 
	//hakkında ekranda  ufak bir mesaj gösterecekir
Datalogger i export etmek için ise doğrudan script kullanmayın. çünkü bu işlemde çok miktarda parametre bulunmaktadır. bunu yapmanın en etkin yolu Tag değişimlerine aksiyon oluşturarak yapmaktır.
Bunun için bir tane tag oluşturun örneğin "DATA_EXPORT" isminde tagımız olsun bu tagın aksiyon kısmına girin
resim1.PNG
Aksiyon kısmında tagın hangi değerinde export işlemi yapacağını seçin aşağıdaki örneğimizde tagın değeri 1 olduğunda bu işlemi yapacaktır.
resim2.PNG
Son olarak ta aksiyon olarak neyi yapacağımızı seçiyoruz. örneğimizde database export işlemi yapılıyor başka görevlerde verebilirsiniz.
resim3.PNG

işlemimiz bitti artık tek yapmanız gereken şey Script içinde

Kod: [Linkleri görüntülemek için forumumuza üye olmalısınız]

Globals.Tags.DATA_EXPORT.value=1;
yazmak . Export işlemi otomatikman başlayacaktır.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

eyupomer

Mesaj gönderen eyupomer » 28 Nis 2022, 13:45

Günlerce uğraşıp bulamadığım ya da beceremediğim konu hakkında oldukça faydalı bilgiler verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Yaşadığım problemi ve bulduğum çözümü paylaşarak da forum kullanıcılarına faydalı olabilmeyi isterim. Ancak yaşadığım problemi sorduğum sorunun cevabından farklı bir yoldan çözebildim. Beijer iXtalk forum sitesindeki (http://ixtalk.beijerelectronics.com/vie ... =25&t=1872) linki ile indirdiğim örneği kendi projeme uyarlayarak datalogger kullanmadan verileri anlık olarak usbye aktarabildim.

Ancak burada da farklı bir problem ile karşılaştım. Düzenlediğim örnekte LogToCSV script modülündeki kodları ve tagleri aynı şekilde kendim oluşturduğum HMI projesine kopyaladığımda çalıştıramadım. Ben de çözümü kendi projemdeki ekranları, tagleri, alarmları indirdiğim örnek projeye aktarmakta buldum ve çalışır hale getirdim.

Ayrıca verdiğiniz cevapta gösterdiğiniz şekilde tage action eklediğimde de script hata almadığım halde çalışmadı. İyi seviyede script bilmediğim için ve çok fazla vakit kaybettiğim için sorunun çözümüne zaman ayıramadım ve çalışır haliyle bıraktım.

Acaba örnek projede çalışan script kodu neden kendi projemde çalışmamış olabilir? Gözden kaçırdığım bir yer olabilir mi?

Yardımınız için tekrar teşekkürler.

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik3 » 28 Nis 2022, 15:37

eyüp bey merhabar iletişim bilgilerinizi ibrahim.yakut@beijerelectronics.com adresine gönderir misiniz. Sizinle telefon ile görüşelim