Beijer Raporlama yardım.

Operatör Panelleri Paylaşım Platformu
rb9092

Beijer Raporlama yardım.

Mesaj gönderen rb9092 » 08 Eyl 2022, 02:57

Merhabalar. Şimdi normal şartlarda  datalogger exel sablonu oluşturup hmi tarafindan butona tiklayarak raporlama alabiliyorum. Benim sorum plc tarafinda 3 tane m1.0 m1.1 m1.2 marker  bit olsun. Hmi tarafinda da  plc den gönderip izledigim basinc ve mm olarak iki adet verim olsun. m1.0 aktif olduğu süre boyunca basinc verimi m1.1 aktif oldugu süre boyunca mm verimi kaydetsin m1.2 aktif oldugunda da kaydettigi veriyi  rapor olarak usb ye atabileyim. Böyle bişey mümkün mü sormak istediğim.

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Re: Beijer Raporlama yardım.

Mesaj gönderen Teknik3 » 08 Eyl 2022, 11:48

Merhabalar.
Bahsettiğiniz işlem mümkün. Ancak bir şeyi netleştirmekmiz lazım. Basıc ve mm değerleri aynı datalogger içinde mi yoksa ayrı ayrı dataloggerlarda mı tutuluyorlar. Eğer aynı datalogger içinde iseler mm kaydı tutulurken, basınc değerinde en son gelen değer mi tutulacak yoksa sıfır değeri mi tutulacak? Aynı durum basınc değeri tutulurken mm için de geçerli.

Son olarak 3. bit aktif olduğunda rapor almasını istemişsiniz bu işlemi taga bağlı aksiyon tanımlama ile yapabilirsiniz.
Ekran görüntüsü 2022-09-08 114719.PNG.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

rb9092

Mesaj gönderen rb9092 » 08 Eyl 2022, 12:01

Teşekkürler cvb için. 3 bit kismini anladim. Aslinda tam olarak şöyle plc tarafinda 10 adimli bir fonksiyon blogum oldugunu kabul edelim. Hmi tarafinda 10 adim boyunca basic ve mm değerlerimi canli olarak görüyorum. Tam olarak istediğim 3.adimla 6.adim arasinda ki süre boyunca (bunlari m bitleriyle hmi ye baglicam) hmi de gösterilen basic ve mm degerini kaydedip 3.bit geldiginde kaydetmis oldugum raporu usb ye yazdiricam. Bunu programin her döngüsünde yapicam. Diyelimki 1 tane ezme makinam olsun benim istedigim ne kadar mm de ne kadar newton uyguladigini grafige dokmek istiyorum ve bunu her ürün için uygulayacağim.

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik3 » 08 Eyl 2022, 13:14

Anladım 3. adım için 1 bit 6. adım içinde bit bit olacak . 3 bit ten değer geldiğinde log tutmaya başlayacak 6. bitten geldiğinde log tutma işlemi bitecek ve son olarak rapor bitinden değer geldiğinde rapor alınacak. Yanlışım varsa düzeltirsiniz.

Yukarıdaki mantık çerçevesinde bu işlem için yapmanız gereken şey şunlar:

Datalogger da bir tagın değişimine bağlı olarak kayıt aldırabiliyorsunuz. Datalogger a bağladığınız tag her değiştiğinde ( 0 dan 1 e yada 1 den 0 a) Datalogger a bir kayıt ekler.
AA.PNG
yapacağınzı işlem şu: Kayıt tagı diye bir tag oluşturun ve bu tagı 3. adım ile 6. adım arası belli aralıklarla toggle yapın. boylece sadece 3. ve 6. adım arası kayıt alacaktır.

burada dikkat etmeniz gereken bir konu daha var bu kayıt almanın sıklığı. panel ile plc arasındaki haberleşme belli bir zaman aldığı için çok hzılı bir şekilde tagı toggle yaparsanız panel bunu algılayamaz. Bu nedenle bu işi biraz yavaş yapmalısınız.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

rb9092

Mesaj gönderen rb9092 » 08 Eyl 2022, 13:25

İyi varsınız cok teşekkür ederim.Tam da istediğimi yapabilecek şekilde anlatmişsiniz. Artik ben tarif ettiğiniz bu yöntemi plc tarafindan daha farkli yorumlayarak kullanabilirim. Teşekkürler.

Teknik3
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik3 » 08 Eyl 2022, 15:01

Asıl ben teşekkür ederim. Kolay Gelsin İyi çalışmalar.

melikeulukylu

Mesaj gönderen melikeulukylu » 16 Kas 2022, 14:34

merhaba datalogger exel sablonu oluşturup hmi tarafindan butona tiklayarak raporlama işlemini nasıl yapıyorsunuz. Lütfen paylaşır mısnız?

Teknik2
Beijer Türkiye
Beijer Türkiye

Mesaj gönderen Teknik2 » 16 Kas 2022, 16:33

Merhaba Melike hanım,
"beijer ekrandan masaüstüne excel formatında kaydetme" başlığı altında cevap verilmiştir.